Opeľovače okolo nás

12.02.2024

V letných mesiacoch roku 2023 sa nám podarilo uskutočniť tento projekt vďaka finančnej podpore Nadácie SPP. Výška grantu bola 1 500 €, našim hlavným cieľom bolo zvýšenie povedomia obyvateľov mikroregiónu pri Slanej o opeľovačoch. K jeho dosiahnutiu sme postupovali cez čiastkové, ktorými boli tematické semináre, tvorivé dielne so zapojením účastníkov.

Projektový zámer pozostával z viacerých aktivít: workshopy (podujatia neformálneho vzdelávania) o opeľovačoch (v slovenskom jazyku a v maďarskom jazyku); tvorivá dielňa, ktorá bola zameraná na výrobu liatych, točených sviečok z včelieho vosku; včely očami detí - kreslenie, maľovanie; slepá hádanka - ochutnávka rôznych druhov medov; budovanie hmyzích hotelov; výsadba pôvodných drevín (drieň jedlý - 4ks, lieska obyčajná - 4ks) kvitnúcich na jar, ktoré zabezpečia potravu opeľovačom; spracovanie vzdelávacej pomôcky - dvojjazyčná pomôcka. 

Realizácia projektu pozitívne ovplyvnila život v našej komunite. Podarilo sa nám zvýšiť povedomie o opeľovačoch v prírode, v našom okolí a zdôrazniť ich potrebu aj z pohľadu rozmanitosti našej stravy. Účastníkom sa podarilo poskytnúť nové schopnosti a zručnosti, vznikli nové vzťahy v rámci komunity. Výrazne pozitívne vnímame tiež schopnosť oslovenia komunity témou ochrany životného prostredia a podpory biodiverzity (o opeľovačoch) v komunite kde sú tieto témy v úzadí.

Vzdelávaciu pomôcku sme pracovali s významnými aktérmi územia. Za pomoc s prípravou náučnej brožúry o opeľovačoch pre širokú verejnosť by sme chceli vyjadriť poďakovanie ThDr. JUDr. Lorántovi Rákosovi, PhD., zástupcovi biskupa Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku a Istvánovi Földvárimu, riaditeľovi Északi Agrárszakképzési Centrum Serényi Béla Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola v Putnoku. Brožúra bola spracovaná vo výtlačku 100ks z ktorých sme darovali miestnym základným školám a našim spolupracovníkom.  

Uskutočnením projektu sme získali nové skúsenosti s prácou s deťmi a mladými, keďže vo väčšine prípadov sa podujatí zúčastnili najmä mladšie vekové skupiny účastníkov a cieľovej skupiny. To znamenalo prispôsobenie obsahu a štruktúry podujatí pre ich poznávacie schopnosti. Zvýšili sme svoje schopnosti a naučili sme sa organizovať, koordinovať viac podujatí súčasne ako aj spolupracovať s dobrovoľníkmi. Aktivít projektu sa zúčastnili obyvatelia obcí Abovce, Kráľ, Riečka, Štrkovec, Včelince. Z hľadiska vekových skupín sa zapojili deti, mladí, v menšom množstve dospelí; jednotlivé skupiny mali rôznorodú štruktúru, keďže sa obce nachádzajú aj v Atlase rómskych komunít 2019. Na základe pozitívnych skúseností a požiadaviek Základnej školy s materskou školou s VJM Abovce a Základnej školy s VJM v Králi plánujeme pokračovať v aktivitách projektu.